Can you still feed a family for £55 a week?

A year on from Sainsbury's marketing campaign about how to feed a family for £55 a week, we look at whether it's still possible.
Last January I found that it was possible to feed your family for £55, but the grim contents of the shopping basket meant you would only do it if you desperately needed to, perhaps because you've got little money left till payday.
I'm going to look at this again today, but this article isn't just for the desperate. This exercise teaches all of us some useful things about food and the price we pay for it.
What's in my basket?
It's not easy to choose a sensible basket of food on such a tight budget, but I got surprisingly few complaints last time, so I'm going to use the same basket to see whether the bare minimum could still be bought for the same amount. This gives us the added bonus of seeing how much food prices have gone up over one year.
You can see everything I put in my shopping basket in the table at the end of this article. You can also take a look at a seven-day meal plan for these groceries by checking out my original article from last year.
You can't do it for £55 any more
Adding up the items in my grocery basket for January 2013, it now costs £59, showing that we can no longer support a small family for less than £55. (Although some readers have already suggested dandelion leaves instead of lettuce. There is always a way.) Food inflation appears to have been around 7% over the past 12 months.
Which supermarket is cheapest?
There is less than £1 difference between Asda, Sainsbury's and Tesco, with all three being within a few dozen pennies of £59. Supermarkets compete very keenly on price for all of these basic foodstuffs.
The only way to know which is cheapest for your own shopping basket is to compare for yourself, which you could do through mySupermarket.co.uk.
What do you get for a cheap diet?
You only have to glance through the shopping list to see the dire diet of mince meat and pasta that you might have to confine yourself to. It's pretty clear it wouldn't be much fun.
However, it could form the basis of anyone's diet, since it has pretty much all the nutrition you need, even if it's on the meagre side for a small family. The table demonstrates that, by buying the basics from the budget ranges, you might only need another £10-£15 to make the basket quite tasty and varied.
Unfortunately, the cheapest food is often the unhealthiest, particularly in terms of salt. Some of the cheese spreads, for example, have four times as much salt as other cheese spreads, with an absolutely massive 2g of salt per 100g of cheese spread. Say hello to an early death (or read what the NHS has to say in Salt: the facts).
You probably have to buy foodstuffs that aren't to your tastes too. I chose Dutch Gouda and Edam to keep the cheese price down, but these cheeses taste just like I imagine plastic does (I am not even joking when I say I'd rather eat the non-toxic wax wrapper on Mini Babybels than that brand of Edam cheese itself, given a choice).
What we can all learn from this
Whether you really need to cut back on spending or not, it always makes sense to at least take a look at the budget items. I thought I always did, but writing this article has shown me that I sometimes still unthinkingly go for well-known brands.
The cheapest tea bags from these three supermarkets cost around 1/8th the price of leading brands, for example. All three supermarkets' budget ranges cost 27p per 80 tea bags. With Sainsbury's even being Fairtrade, I won't be paying £2 for 80 PG Tips again.
Buying in bulk
It was very clear when comparing all these prices that you can make savings by buying in bulk, although occasionally the smaller packets were cheaper.
To see what value you're getting, don't just look at the headline prices. Look at the price per litre, price per 100g or price per kg. Sometimes you might instead be shown the price per item, e.g. per egg if it is a box of eggs.
Our austere shopping basket
Item description |
Item cost in Jan 2013 |
Item cost in Jan 2012* |
Quantity |
Range/brand |
White/wholemeal/brown bread (800g) |
Asda: £0.47 Sainsbury's: £0.50 Tesco: £0.50 Average: £0.49 |
£0.47 |
5 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Everyday Value |
Skimmed/semi-skimmed/whole milk (1l) |
All: £0.53 |
£0.81 |
7 |
Asda: Asda and Smartprice Sainsbury's: Sainsbury's and Sainsbury's Basics Tesco: Everyday Value |
Free range eggs (15; Tesco 18) |
Asda: £3.00 Sainsbury's: £3.10 Tesco: £2.99 Average: £3.03 |
£2.89 |
1 |
Asda: Asda Sainsbury's: Noble Foods Tesco: Farm Price |
Processed cheese spread (300g) |
Asda: £0.74 Sainsbury's: £0.75 Tesco: £1.20 Average: £0.90 |
£0.86 |
1 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Philadelphia |
Mature cheddar (400g; Sainsbury's 385g) |
Asda: £2.50 Sainsbury's: £1.94 Tesco: £1.99 Average: £2.14 |
£1.99 |
1 |
Asda: The Black Farmer Sainsbury's: Taw Valley Tesco: Creamfields |
Dutch gouda (250g) |
Asda: £1.50 Sainsbury's: £1.50 Tesco: £0.95 Average: £1.32 |
£1.18 |
2 |
Asda: Chosen By You Sainsbury's: Sainsbury's Tesco: Creamfields |
Mild Edam slices (400g; Tesco 500g) |
Asda: £2.08 Sainsbury's: £2.28 Tesco: £1.90 Average: £2.09 |
£1.95 |
1 |
Asda: Chosen By You Sainsbury's: Sainsbury's Tesco: Creamfields |
Tzatziki (Asda 200g; Sainsbury's 230g; Tesco 211g) |
Asda: £0.85 Sainsbury's: £1.09 Tesco: £1.10 Average: £1.01 |
£1.00 |
2 |
Asda: Asda Sainsbury's: Sainsbury's Tesco: Tesco |
Fruit yoghurts – 2+ flavours (125g x 4) |
Asda: £0.39 Sainsbury's: £0.60 Tesco: £0.39 Average: £0.46 |
£1.35 |
3 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Everyday Value |
Apples (1.4kg-1.45kg – 8 to 11 apples) |
Asda: £1.40 Sainsbury's: £1.50 Tesco: £2.80 Average: £1.90 |
£1.50 |
1 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Granny Smith |
Bananas (8; Asda 10) |
Asda: £1.40 Sainsbury's: £1.15 Tesco: £1.15 Average: £1.23 |
£1.15 |
1 |
Asda: Asda Sainsbury's: Basics Tesco: Everyday Value |
Clementines (6-8) |
Asda: £1.50 Sainsbury's: £1.07 Tesco: £1.00 Average: £1.19 |
£1.00 |
1 |
Asda: Asda Sainsbury's: Sainsbury's Tesco: Tesco |
Tomatoes (450g; Tesco 500g) |
All: £0.90 |
£0.72 |
2 |
Asda: Asda Loose Sainsbury's: Sainsbury's Loose Tesco: Tesco |
Iceberg lettuce (2) |
Asda: £1.00 Sainsbury's: £0.90 Tesco: £1.00 Average: £0.97 |
£1.50 |
1 |
Asda: Asda Sainsbury's: Sainsbury's Tesco: Tesco |
Peppers (600g; 700g Asda) |
Asda: £1.38 Sainsbury's: £1.33 Tesco: no data Average: £1.36 |
£1.50 |
1 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: no data |
Potatoes (2.5kg) |
Asda: £1.90 Sainsbury's: £1.95 Tesco: £1.90 Average: £1.92 |
£1.00 |
2 |
Asda: Asda Sainsbury's: Sainsbury's Tesco: Tesco |
Broccoli (300g; Sainsbury's 325g; Tesco 380g) |
Asda: £0.75 Sainsbury's: £0.81 Tesco: £0.95 Average: £0.84 |
£0.80 |
1 |
Asda: Loose Sainsbury's: Loose Tesco: Loose |
Mushrooms (400g; Asda 750g) |
Asda: £1.15 Sainsbury's: £0.97 Tesco: £1.25 Average: £1.12 |
£0.95 |
2 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Everyday Value |
Frozen peas (1.8kg-2kg) |
Asda: £2.00 Sainsbury's: £2.30 Tesco: £2.30 Average: £2.20 |
£1.70 |
1 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Sainsbury's Tesco: Tesco |
Frozen baby carrots (1kg) |
Asda: £1.00 Sainsbury's: £1.10 Tesco: £1.10 Average: £1.07 |
£1.00 |
1 |
Asda: Chosen By You Sainsbury's: Sainsbury's Tesco: Tesco |
Monkey nuts (500g) |
Asda: no data Sainsbury's: £1.88 Tesco: £2.00 Average: £1.94 |
£1.69 |
1 |
Asda: no data Sainsbury's: Basics Tesco: Tesco Whole Foods |
Beef mince (400g; Asda 454g) |
Asda: £1.25 Sainsbury's: £1.17 Tesco: no data Average: £1.21 |
£1.20 |
4 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Sainsbury's Tesco: no data |
Sausages (454g/8; Asda 680g/12) |
Asda: £0.88 Sainsbury's: £0.65 Tesco: £0.61 Average: £0.71 |
£0.53 |
2 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Everyday Value |
Kipper fillets (220g x 2) |
Asda: no data Sainsbury's: £2.00 Tesco: no data Average: £2.00 |
£2.00 |
2 |
Asda: no data Sainsbury's: Saisnbury's Tesco: no data |
Strawberry jam (454g) |
Asda: £0.29 Sainsbury's: £0.35 Tesco: £0.35 Average: £0.33 |
£0.35 |
1 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Everyday Value |
Clear honey (340g) |
Asda: no data Sainsbury's: £0.99 Tesco: £0.99 Average: £0.99 |
£0.99 |
1 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Everyday Value |
Muesli (1kg) |
All: £1.18 |
£0.94 |
1 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Everyday Value |
Tea bags (80) |
All: £0.27 |
£0.27 |
1 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Fairtrade Tesco: Everyday Value |
Pasta from free-range eggs (500g) |
Asda: no data Sainsbury's: £1.05 Tesco: £1.20 Average: £1.13 |
N/A |
1 |
Asda: no data Sainsbury's: Sainsbury's Tesco: Tesco |
Long grain rice (1kg) |
All: £0.40 |
£0.65 |
1 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Everyday Value |
Spaghetti (1kg) |
Asda: £0.60 Sainsbury's: £0.78 Tesco: £0.78 Average: £0.72 |
£0.35 |
1 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Everyday Value |
Tomato sauce (440g-454g) |
All: £0.39 |
£0.39 |
2 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Ragu Tesco: Everyday Value |
Cream substitute (284ml) |
Asda: £0.60 Sainsbury's: £0.60 Tesco: £0.65 Average: £0.62 |
£0.55 |
2 |
Asda: Elmlea Sainsbury's: Elmlea Tesco: Elmlea |
Custard cream biscuits (400g) |
Asda: £0.31 Sainsbury's: £0.40 Tesco: £0.40 Average: £0.37 |
£0.45 |
1 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Everyday Value |
Bourbon cream biscuits (400g) |
Asda: £0.40 Sainsbury's: £0.40 Tesco: £0.55 Average: £0.45 |
£0.49 |
1 |
Asda: Smartprice Sainsbury's: Basics Tesco: Everyday Value |
*Last year's prices are based on Sainsbury's only
Data from MySupermarket
Aldi and Lidl were asked for their help with this article but failed to respond in time
More on food:
Feed your family for £55 a week
Supermarkets agree new code to clean up 'discount' cons
The big supermarkets' price checking services compared
Which?: The four ways supermarkets con shoppers
Most Recent
Comments
-
This article has really brought the 'Monty Python' types out - you sucked on a piece of damp cloth , couldn't afford a cup! You do need time to find the bargains and need to be near a town, not a city. In the midlands where I live, Farm Foods is a great shop, that, combined with the wekly markets enables us to get a lot of food a t far less than Tesco. I do grow veg and almost self sufficient in potatoes. i bottle tomatoes for winter too. Dandelions do not grow in winter so don't rely on those, but in summer you can eat mine! I do feel sorry for thise that are sufferring Council Tax benefit cuts due to the fact that the UK is a busted flush. sadly benefits were allowed to grow like topsy over many years and when the credit bubble bust the government ( the last one and this one) found there was nothing in it, eevn the hot air was gone.
REPORT This comment has been reported. -
These 3 evening meals to feed a family of 4 cost a grand total of £13.80 at today's prices !!! Buy the largest chicken you can around £6.00 veg for a roast maybe mashed carrot and swede and a packet of own brand stuffing which is around 26p. Use just the breast for your roast (there should be enough one one breast for 4 of you) Day two use the other breast to make a chicken and mushroom pie (use some of one of the legs if need be) Put butter in a pan add lots of mushrooms (buy the economy packs ) saving some to use in an omelette for your lunch.and saute until they are cooked making sure there is still some butter in the bottom of the pan then add a desert spoon of cornflour and cook in the butter till you make a roux (the butter and cornflour come together) take it off and add milk bit by bit stirring all the time to make sure there are no lumps. When you get to a fairly thick consistency stir in the chopped chicken breast (you may need to add more milk as the chicken will thicken it up) and add seasoning to taste.Using a packet of shortcrust pastry mix (own brand around 64p) make the pastry and roll out to make the top and bottom on an average sized dinner plate.Put the bottom layer on the plate pile the chicken and mushroom mix on top, dampen the edges to make it stick and put the top layer on crimping the edges with your fingers. Buy frozen chips again around 64p and put the pie and the chips in the oven at the same temperature Open a tin of peas to warm up and it will all be ready in around 20 mins.Day 3 is my families favourite ! chicken broth and dumplings On day two strip as much meat off the chicken carcass including legs and wings etc then put it in the fridge covered with foil. Put what is left of the chicken into a big pan and bring to the boil and then simmer for ten minutes. Next day about an our before you want to eat carefully lift the carcass out of the pan and check the broth for any stray bones. Put it on to boil again and add hard veg (carrots swede parsnips and onions etc) and boil for around 15 minutes Peel a few potatoes and cut into chunks (try and make all your veg a similar size to ensure even cooking) season as you go adding a little with each addition. Add the potatoes after the first fifteen minutes along with any soft veg you may want to use ie celery leeks etc I tend to save all left over veg for this over the previous week. While the last of the veg is cooking either make up a packet of dumpling mix or make your own using my grannies recipe which is. Put around half a pound of self raising flour in a bowl add 50-75 grams of butter broken into pieces and rub through as if you were making pastry lifting it high into the air to make it lighter clench your hand with the mix in it if it sticks together its ok if it doesn't add a little more butter. When it is ready add enough very cold water to bring it together and form into decent sized balls drop these into the broth and turn down to a simmer cook for 7-1/2 minutes and turn over and cook for another 7-!/2 minutes Serve and enjoy !
REPORT This comment has been reported. -
The advice about not using supermarkets for all items is spot on. They might be cheaper for some basics like tinned tomatoes and baked beans, but fresh fruit and veg is always, in my experience, much cheaper in the market. I got a bag of about 8 red, yellow and orange peppers for £1.00 in my local market recently, which would have cost over a fiver for the same amount/weight in the supermarket (plus I didn't want any green ones which always seem to be included in multi packs). Made fabulous roasted pepper, tomato and lentil soup - enough for about 6 generous portions. Also, deep discounters are a great place to buy basics such as toilet rolls, washing up liquid etc and - my local Aldi and Lidl stores both sell free range chickens for £4.99 - that's about 3 quid cheaper than the equivalent at my two nearest 'mainstream' supermarkets. We wanted a turkey for Xmas dinner - Aldi price £27, local supermarket £38 for same sized bird. Granted, £27 is still a lot of money, but more than a tenner cheaper than the mainstream price. I rarely buy chicken portions these days - a whole chicken is cheaper and we manage at least two main meals from it for our small family (roast dinner one day and chicken fried rice, with lots of veg in it the next). It's time the major supermarkets were shown that we won't been hoodwinked into paying their (fixed) prices any longer, then they may be forced to lower their prices in line with alternative suppliers
REPORT This comment has been reported.
Do you want to comment on this article? You need to be signed in for this feature
15 January 2013